AVRUPA YAKASI: 0212 651 68 36

AVRUPA YAKASI: 0532 717 91 98

ANADOLU YAKASI: 0216 557 77 47

ANADOLU YAKASI: 0530 420 11 15

GÜVE İLAÇLAMA

Güve

Güve haşeresi (böceği) küçük ve oval yapılı bir böcektir. Güve böceği gri veya siyah renkte olabilir. Güve uçan bir böcek türüdür. Güve böceği yumurtalardan kurtçuk şeklinde çıkar. Zamanla olgunlaşır ve güve böceği kelebek şeklini alır. Güve böceğinin büyüklüğü 3 mm dir. Kelebek olan güveler yumurta bırakır. Güve böceği yumurtalarını kapalı alanlarda eşyaların y da elbiselerin iç kısımlarına bırakır. Açık alanlarda ise bitkilerin kök kısımlarına yakın alanlara güveler yumurtalarını bırakırlar. Güve haşeresi bireylere veya hayvanlara zarar vermez ancak yaşadığımız alanlarda ki özellikle pamuklu eşyalara ve giysilere oldukça fazla zarar verirler.

Güve haşeresi giysilerimizde delikler oluşturarak zarar verirler. Güve haşeresi gıda ihtiyacını bu şekilde karşılar. Güve böceği sıcak, nemli ve loş alanları sever. Bu alanlara yerleşerek yumurtlar ve kısa sürede çoğalır. Güve haşeresi genellikle geceleri faaldirler

Güve böceğinin çeşitli türleri mevcuttur. Güve haşeresi kendi içerisinde tahıl güvesi, halı güvesi, elbise güvesi olarak çeşitlenir.

Evlerde haşerelerden söz edildiğin en başta akla gelenlerdendir güve böceği. Ev eşyalarına verdikleri zarar yanında özellikle tahıllara verdikleri zararla da bilinirler. Tüylü ve bullu kanat yapıları ile genel olarak kelebeğe benzerler. Her ne kadar kelebeğe benzeseler de bu canlıdan ayrışan özellikleri vardır. Mat renklidirler ve kanatlarını bulundukları ortamlarda kendilerini kamufle etmek maksadı ile de kullanırlar. Evlerle birlikte kumaş fabrikaları, ipek imalathaneleri, tahıl fabrikalarında da çokça görülürler. Tahılların içlerini boşaltarak verimliliği azaltırlar. Güve böceğinin bazı türleri de evlerde kumaş, iplik gibi tekstil ürünlerine zarar verirler. Böyle bir zararlı canlının mekandan uzaklaştırılmadığında oluşturabileceği tahrifat oldukça büyük olacaktır.

Güve böceği yumurtlamasının ardından ortam sıcaklığı ile orantılı olarak bir haftada dahi larvaya dönüşebilirler. Tek çiftleşme ile 4-6 kez döl verebilen güve böceği bu özelliği ile de çok hızlı bir üreme göstertirler. Bu sebeple de kesinlikle ilaçlanması gereken zararlılar sınıfındandır. Tabi ki diğer haşerelerde olduğu gibi iyi bir güve ilaçlama firması desteği almadan ilaçlamaya yeltenmek kesinlikle daha ciddi zararlar meydana getirecektir. Her ne kadar güve böceği insanları ısırmıyor olsa da evlerde gıda ve diğer birçok malzemeye zarar vermektedirler.

GÜVE TÜRLERİ

Güve türleri oldukça değişkendir. Genel olarak kemirdikleri madde ile isimlendirilirler. Kumaş güvesi, tahıl güvesi gibi. Daha da ayrıştırmaya gidilecek olursak mısır güvesi veya buğday güvesi olarak adlandırmak da mümkündür. Çevrede uçuşarak dolaşan bu canlılardan güve ilaçlama yapmadan arınmak ise olası değildir.

GÜVE İLE MÜCADELE

Yukarıda da söz ettiğimiz gibi güve ile mücadele yalnızca ilaçlama yöntemi ile yapılmaktadır. Bu ilaçlama ise genelde sıvı ilaçlarla yapılır. Ancak zirai ilaçların satıldığı yerlerden alınan ve bilinçsizce uygulanan güve ilaçlama yönteminde özellikle tahıl ambarlarında bulunan besin maddeleri ile ilaç teması çok ciddi tehlikelere yol açabilir. En doğru seçenek ise güve ilaçlama şirketleri ile koordineli çalışmaktır.

GÜVE ZARARLARI

Güve ısırma ya da temas yolu ile canlılara zarar vermez. Bulundukları alanlara bakıldığında mikrop taşıma özellikleri ile de birçok haşereden daha masumdurlar. Ancak gıdalara ya da tekstil malzemelerine zarar vermektedirler. Bu nedenle de güve zararlarından söz ederken öncelikle verdikleri zayiattan söz etmek gerekir. Ambarlarda bulunan gıda malzemelerinde tahrifata yol açarak ürün kaybına neden olabilirler. Hatta güve böceği bir tahıl fabrikasında olduğunu düşünürsek güve zararları hakkında daha ciddi bir yorum yapabiliriz. Aynı şekilde bir kumaş fabrikasında güve görülürse nasıl bir etki olacağı da aşikardır.

GÜVE İLAÇLAMA FİRMASI

Güve ilaçlaması diğer haşerelere uygulanan ilaçlama türlerinden daha fazla zorluklar yaşanır. Bu nedenle de iyi bir güve ilaçlama firması desteği almadan başarmak zordur. Özellikle de tahıl ambarlarında yapılacak olan rastgele ilaçlamalar ciddi riskleri de beraberinde getirecektir. Güve ilaçlama şirketleri genel olarak haşere türlerini iyi tanıyan elemanlardan kurulurlar. Böyle ce de hangi ortamda ne tür ilaçlama yapılması gerektiğini bilirler. Doğru ilaçlama yöntemleri ile de tamamen kurtuluş sağlanabilecektir. Birçok güve ilaçlama servisi ucuz ilaçlama adı altında sıradan yöntemler uygulayarak insanları kandırabilmektedir. Bu nedenle ilaçlama firması seçimine de çok önem vermek gerekir. Tecrübeli olma, ruhsatlı bir işletme olma gibi birçok ayrıntının gözden geçirilmesi gerekir. Aksi durumda güvelerden kurtulmak mümkün olmayacağı gibi üstüne sağlık sorunlarına da sebebiyet verebilmektedir.

GÜVE İLAÇLAMA FİYATLARI

Tüm haşerelerde ilaçlama alanı ve haşere türü gözlemlenmeden bir fiyatlandırma mümkün değildir. Bu nedenle de güve ilaçlama fiyatları güvenin türüne ve mekana göre değişiklik gösterecektir. Daha işlem öncesi alanı görmeden fiyat veren firmalara tamah etmeyiniz. Çünkü her haşerede aynı tarımsal ilacı kullanan bu tür korsan firmalar size çözüm üretemeyeceklerdir. En doğru güve ilaçlama fiyatları, yapılan detaylı analiz sonrası ortaya çıkacaktır.

ELMAS İLAÇLAMA VE GÜVE MÜCADELESİ

Tüm haşerelerle mücadelenizde sizlere garantili kurtuluş sözü veren Elmas İlaçlama İstanbul’un tüm ilçelerinde verdiği kaliteli hizmeti şimdi de Kocaeli’ne taşıyor. Sertifikalı ekipler ve Sağlık bakanlı tarafından denetlenmiş ve onaylanmış ilaçlar kullanan güve ilaçlama firması olarak günün her saatinde ilaçlama hizmeti vermekteyiz. Kullandığımız teknolojik ekipmanlar ile mutlak garantili ilaçlama hizmetini en cazip fiyatlarla elde emek için size bir telefon kadar yakınız.